ROZSTĘPY

Leczenie i usuwanie rozstępów

Mity na temat rozstępów:

Na rynku istnieje cała mnogość preparatów i zabiegów które rzekomo powinny zlikwidować rozstępy lub przynajmniej uczynić je „niewidocznymi”. Doświadczeni lekarze i pacjenci którzy próbowali poradzić sobie z rozstępami wiedzą jednak że w rzeczywistości jedynie kilka metod może zapewnić trwałą i widoczną poprawę. Jest to spowodowane tym, że rozstępy są w istocie bliznami sięgającymi skóry właściwej i nie ma możliwości zlikwidowania ich bez metod działających na odpowiedniej głębokości i zmuszających skórę do przebudowy swojej struktury, z syntezą nowych włókien kolagenowych.

 

Fakty na temat rozstępów:

Zdecydowanie do terapii nieskutecznych możemy zaliczyć: kremy, maści, olejki (mają jednak fenomenalne znaczenie przy zapobieganiu pogłębianiu się i tworzeniu nowych rozstępów), peelingi powierzchniowe (jak na przykład kwas migdałowy, azelainowy, ferulowy), mezoterapię (może ona jednak znacząco poprawić wygląd, jędrność i jakość skóry), masaż, mikrodermabrazja.

Potwierdzone efekty w leczeniu rozstępów mają prawidłowo przeprowadzone zabiegi:

 

  1. Rozstępy świeże, czerwone:

Osocze bogatopłytkowe  oraz fibryna znacznie zwiększają skuteczność innych zabiegów i przyspiesza regenerację skóry.

Peelingi, szczególnie PRX i JPX mogą spłycić rozstępy poprzez działanie stymulujące fibroblasty pod warunkiem, że zostaną zastosowane bardzo wcześnie

 

  1.  Rozstępy utrwalone

Laser frakcyjny ablacyjny od wielu lat był złotym standardem leczenia rozstępów i blizn, ze względu na silne działanie przebudowujące skórę właściwą. Problemem był jednak dość długi okres gojenia (ponad tydzień), ryzyko przebarwień pozapalnych i trudność w uniknięciu dotykania i otarcia leczonych miejsc na ciele. Skóra na ciele cechuje się gorszym potencjałem gojenia, niż na twarzy.

Najnowszą i najbardziej skuteczną oraz bezpieczną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa (RF). Z powodzeniem jest ona stosowana w leczeniu blizn i rozstępów od kilku lat. Dostępne w naszym gabinecie najnowszej generacji urządzenie Secret RF jest obecnie najczęściej wybieranym przez pacjentów z rozstępami.

 

Wskazówka praktyczna: Usuwanie rozstępów należy rozpocząć jak najszybciej aby leczenie było pełne i skuteczne. Tak zwane „stare rozstępy” ze względu na nasilone zwłóknienie, leczą się wolniej ale możemy znacząco zmniejszyć ich widoczność. Warunkiem niezbędnym jest cierpliwość, ponieważ przebudowa skóry jest procesem który trwa jeszcze wiele miesięcy po zabiegu. Dość często pacjenci widzą największą poprawę pół roku po zakończeniu serii zabiegów.

 

Zabiegi:

(kliknij w poniższe linki aby przejść do wybranych zabiegów)