Poszerzone naczynka na twarzy lub nogach są wynikiem patologii ich ściany. W poszerzonych naczyniach dochodzi do spowolnienia przepływu krwi i zaburzeń metabolizmu, co może przyczyniać się do powstawania dalszych problemów, takich jak trądzik różowaty lub odkładanie się złogów hemosyderyny.

 

TWARZ

W każdym przypadku kolejne stadia trądziku różowatego powstają na podłożu skóry naczyniowej. W związku z tym, lasery naczyniowe oraz IPL zostały zawarte w rekomendacjach leczenia trądziku różowatego. Spośród różnych metod leczenia, zapewniają one najbardziej trwałą poprawę. Potwierdzone klinicznie metody leczenia trądziku różowatego to:

  • maści i żele do stosowania na skórę (Soolantra, kwas azelainowy, metronidazol)
  • leki doustne
  • peelingi chemiczne o działaniu przeciwzapalnym
  • lasery naczyniowe, IPL

W przypadku nieestetycznych naczyń na twarzy (pajączki, teleangkiektazje) jak również rumienia, nowym złotym standardem leczenia stał się niemiecki laser Quadrostar Pro Yellow o długości fali 577 nm. Długość ta posiada największe powinowactwo do hemoglobiny (podanie energii lasera powoduje sklejenie się ścian patologicznie poszerzonych naczyń) przy jednocześnie najmniejszym, spośród tego typu laserów, powinowactwie do wody. Powinowactwo do wody powoduje efekt termiczny i niewybiórcze uszkodzenie skóry, grożąc przy dużych energiach oparzeniem i zmniejszając selektywność lasera. Wysoka selektywność lasera Quadrostar Pro Yellow oznacza dla pacjenta: mniejszy ból w trakcie zabiegu, brak okresu rekonwalescencji, większą skuteczność zabiegu. Laser ten jest bardziej selektywny dla naczyń w porównaniu z laserami Nd:Yag czy urządzeniami IPL, które były stosowane wcześniej.

W większości przypadków do osiągnięcia dużej poprawy wystarczają 3-4 zabiegi. Ze względu na bezpieczeństwo lasera, jest możliwe wykonanie zabiegu skanerem i penem w trakcie 1 sesji (czyli leczenie rumienia lub fotoodmładzanie i jednoczesne zamknięcie większych naczyń).

 

NOGI

Ze względu na liczne pytania pacjentów odnośnie zamykania naczynek na nogach przypominam o zaleceniach dotyczących diagnostyki i leczenia:

  1. Pierwszym krokiem jest badanie USG żył kończyn dolnych (najlepiej u lekarza naczyniowca który zaplanuje dalsze leczenie – w Krakowie godne polecenia ośrodki to gabinety przy Szpitalu Bonifratrów lub Centrum Medyczne Chirurgia Naczyń na ul. Kapelanka). Być może będzie potrzebna operacja, laserowe usunięcie żylaków (które gołym okiem mogą nie być widoczne)
  2. Etapem drugim są małoinwazyjne zabiegi takie jak skleroterapia, wykonane przez chirurga naczyniowego. Przy prawidłowym ich wykonaniu, efekty estetyczne mogą być lepsze i trwalsze niż w przypadku laseroterapii, szczególnie wykonywanej starszymi typami urządzeń.
  3. Po wykluczeniu niewydolności żylnej i po zamknięciu większych patologicznych naczyń, można podjąć się zamknięcia mniejszych naczyń na nogach (teleangiektazji) laserem. Powiedzmy tu niewygodną prawdę – w przypadku braku leczenia i profilaktyki niewydolności żylnej oraz braku leczenia naczyniowego, zamykanie naczyń na nogach może skończyć się niepowodzeniem i niezadowoleniem pacjenta!

Z tego względu, jeśli rozważasz laserowe zamykanie naczyń na nogach, zacznij od badania USG.

 

Zabiegi:

(kliknij w poniższe linki aby przejść do wybranych zabiegów)