Wszystko o toksynie botulinowej w 2024 roku – pytania i odpowiedzi
Toksyna botulinowa, botoks, botox w 2024 roku
W tym krótkim artykule postanowiłam zebrać pytania które przez ostatnie 10 lat pracy otrzymałam od swoich pacjentów. Internet nadal przepełniony jest informacjami niekompletnymi oraz przestarzałymi.
Czy puchnie się po botoksie?
Tak i nie
Tak – rzadko, u osób z predyspozycją, występuje nasilenie worków pod oczami po podaniu botoksu w okolice kurzych łapek lub powiek dolnych. Problem ten ustępuje samoistnie z czasem
Nie – niemożliwy jest obrzęk całej twarzy, powiek górnych i innych okolic przy prawidłowym podaniu botoksu. Potoczne powiedzenia „twarz spuchnięta od botoksu” „nabotoksowane usta” w rzeczywistości odnoszą się do obrzęków spowodowanych podaniem zbyt dużych ilości wypełniaczy (np. kwasu hialuronowego) lub stymulatorów. Występują też po podaniu kwasów hialuronowych złej jakości czy też podróbek.
Dlaczego botoks za krótko trzyma?
Dwie najczęstsze grupy przyczyn to przyczyny związane z samym zabiegiem oraz przyczyny będące po stronie pacjenta.
- Przyczyny związane z zabiegiem: za mała dawka botoxu, nieprawidłowa głębokość podania, złe przechowywanie lub transport preparatu
- Przyczyny związane z pacjentem: intensywne uprawianie sportu, przebywanie w gorących temperaturach, palenie papierosów, czynniki genetyczne
Podsumowując, zwykle nie jest łatwo obiektywnie potwierdzić przyczynę tego problemu. Dobrym wyjściem jest próba zastosowania innej toksyny botulinowej a nawet zmiana lekarza i techniki podania oraz, w niektórych sytuacjach, zwiększenie dawki
Czy da się odwrócić lub skrócić działanie botox? Co z ciężkością czoła?
Dawniej uważało się, że jest to niemożliwe, jednak nowe doniesienia pochodzące od lekarzy medycyny estetycznej na całym świecie, podają metody dzięki którym jest to możliwe (są to głównie opisy przypadków przedstawiane na kongresach). Można osłabić lub skrócić czas działania botoksu stosując odpowiednie zabiegi z użyciem wysokoenergetycznych urządzeń lub wstrzykiwanie odpowiednich substancji w problematyczny obszar. Jakie zabiegi są najbardziej skuteczne? To już moja tajemnica, posiadam je w moim gabinecie.
Czy botoks jest niebezpieczny?
Nie, ponieważ jego działanie jest odwracalne – zanika z czasem. Wynika z tego, że wszelkie działania niepożądane są również odwracalne. Nie jest również alergenem – na całym świecie opisano bardzo nieliczne reakcje alergiczne.
Oczywiście dotyczy to tylko preparatów oryginalnych (ja używam Botox, Azzalure, Alluzience), przechowywanych w prawidłowych warunkach i podawanych w zalecanych dawkach.
Jakie są główne przeciwwskazania do zabiegów z botoksem? Istnieje kilka grup przeciwwskazań:
- związane z naruszeniem ciągłości skóry – zakażenia uogólnione lub w miejscu wkłucia, łączenie z innymi zabiegami w tym samym czasie
- ciąża, karmienie – brak badań w tej grupie osób
- choroby nerwowo-mięśniowe u pacjenta lub w rodzinie
- interakcje lekowe: zażywanie antybiotyków aminoglikozydowych, leków rozluźniających mięśnie itd w tym samym czasie
- przypadki, w których spodziewany efekt będzie niezadowalający (pacjenci, u których potrzebne są inne zabiegi)
Jakie są przestarzałe przekonania na temat botoksu?
Główne przestarzałe przekonanie, to zalecenie nie schylania się po zabiegu. Badania dyfuzji wykazały że schylanie się nie ma wpływu na dyfuzję preparatu z miejsca podania. Natomiast niebezpieczne jest pocieranie, uciskanie okolic poddanych iniekcji toksyny botulinowej.
„Obawiam się sztuczności, zalety tego zabiegu nie przekonują mnie”
Co z pacjentami którzy obawiają się toksyny botulinowej? Oczywiście jeśli jest to ich świadoma decyzja, nie ma problemu. Problematyczne są zmarszczki lub głębokie bruzdy wywołane aktywnością mięśni mimicznych twarzy – często nie są one możliwe do zlikwidowania bez użycia botoksu. Co więcej podanie wypełniacza w taką zmarszczkę może się skończyć jego przemieszczeniem.
Jak więc można przekonać się do tego zabiegu?
- Po pierwsze pamiętając że wiele działań niepożądanych przypisywanych botoksowi, powstaje po podaniu wypełniaczy
- Po drugie pamiętając że często jest to najbezpieczniejsza opcja. Na przykład podawanie wypełniaczy w obszar gładzizny (zmarszczki „lwiej”) może wywołać martwicę skóry, utratę widzenia a nawet udar mózgu (przypadki z Polski z tego roku!). Botoks nie jest materiałem zatorowym, nie wywołuje takich powikłań.
- Po trzecie, przy zastosowaniu małych lub umiarkowanych dawek, podanych w odpowiednie punkty, możemy uzyskać w pełni naturalny efekt. W razie wątpliwości, lekarz powinien obejrzeć pacjenta na wizycie kontrolnej.
Jakie są nowe zastosowania toksyny botulinowej w dermatologii i innych schorzeniach?
Poniżej przedstawiam tylko zastosowanie potwierdzone w piśmiennictwie naukowym
- leczenie bliznowców (keloidów)
- blizny pourazowe, pooperacyjne – stosowano śródoperacyjnie w okolice rany aby zapobiec powstaniu bliznowca lub blizny przerostowej
- leczenie trądziku różowatego, leczenie rumienia
- zmniejszenie łojotoku
- bromhydroza („poty wonne”)
- leczenie objawu Raynauda
- neuralgia półpaścowa
Jak to się ma do artykułu o wypełniaczach, zamieszczonego wcześniej na blogu – link? Oczywiście, różne zabiegi uzupełniają się. W medycynie obowiązuje zasada: najpierw diagnoza, potem leczenie. Najważniejszą sprawą jest zidentyfikować przyczynę problemu estetycznego a następnie dobrać zabiegi odpowiednie do tego problemu … nawet jeśli będzie to wymagało skierowania do innego specjalisty.