WYPADANIE WŁOSÓW, ŁYSIENIE

Wypadanie włosów

jest problemem, który dotyczy nawet 60-80% osób w pewnym momencie ich życia. Aby skutecznie leczyć wypadanie włosów, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę łysienia. Nie można zapominać przy tym o chorobach skóry głowy i wielu schorzeniach ogólnoustrojowych, których jednym z pierwszych objawów może być wypadanie włosów.

W ostatnim czasie bardzo częstą przyczyną wypadania włosów są choroby autoimmunologiczne, głównie choroba Hashimoto. Zaburzenia autoimmunologiczne mogą w tym przypadku obejmować inne narządy i tkanki, w tym skórę głowy. Często wypadanie włosów nasila się w okresie wzrostu poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych. W wielu przypadkach wyrównanie hormonów tarczycy jest warunkiem niezbędnym do opanowania wypadania włosów, niestety często niewystarczającym. Doświadczenia pacjentów wskazują, że łysienie związane z chorobą Hashimoto dobrze reaguje na leczenie mezoterapią skóry głowy (najważniejsze znaczenie ma tu skład preparatu, odpowiedni plan i technika leczenia oraz diagnostyka i wyrównanie współistniejących niedoborów).

Często zdarza się, że przyczyną wypadania włosów jest kilka nakładających się czynników, niezależnie od tego najważniejszą sprawą jest odpowiednie i szybko podjęte leczenie.

Najczęstsze typy łysienia to:

– łysienie androgenowe

najczęstszy typ wypadania włosów u kobiet i u mężczyzn. Rzadko związany jest z nadmiarem androgenów, a najczęściej z nadwrażliwością mieszków włosowych na pochodne testosteronu (zwykle przekazywaną genetycznie). Należy pamiętać że u kobiet wymaga ono dodatkowej diagnostyki w celu wykluczenia chorób prowadzących do nadmiaru androgenów lub innych zaburzeń hormonalnych. Nieleczone lub źle leczone łysienie androgenowe prowadzi do bliznowacenia mieszków włosowych i staje się nieodwracalne. Kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia (dopóki obserwujemy w danej okolicy wzrost przerzedzonych włosów, są duże szanse na powstrzymanie wypadania i pobudzenie wzrostu włosów).

Metodą dającą najszybsze i najtrwalsze efekty w LECZENIU (a nie maskowaniu!) łysienia androgenowego jest zabieg REGENERA ACTIVA.

– łysienie plackowate

najczęściej występujące się w młodym wieku, rozpoczyna się zwykle nagle ograniczonym miejscowo wypadaniem włosów. Główne przyczyny łysienia plackowatego to: procesy autoimmunologiczne, zapalne oraz nadwrażliwość mieszków włosowych. Często zdarzają się samoistne remisje i nawroty choroby.

– łysienie anagenowe

występujące nagle w odpowiedzi na czynnik uszkadzający mieszki włosowe (chemioterapia, zatrucia, napromieniowanie). Ustępuje po wycofaniu czynnika, który był jego przyczyną.

– łysienie telogenowe

uogólniona (rozlana) utrata włosów z okresem utajenia występującym po zadziałaniu czynnika uszkadzającego (stres, operacja, poród, ciężka choroba). Dość często niestety odrost włosów następuje w niesatysfakcjonującym tempie – duże znaczenie ma włączenie odpowiedniego leczenia oraz dostarczenie składników będących budulcem włosa.

– łysienie polekowe

może powstawać w mechanizmie anagenowym, telogenowym lub androgenowym. Kluczowe znaczenie ma odpowiednio zebrany wywiad lekarski (leki hormonalne, retinoidy, leki przeciwzakrzepowe, niektóre leki przeciwnadciśnieniowe i kardiologiczne) oraz włączenie leczenia miejscowego, gdy jest to konieczne.

– łysienie bliznowaciejące

– rzadka, nieodwracalna przyczyna łysienia, może być rozpoznana w badaniu dermatoskopowym.

– łysienie związane z chorobami skóry głowy

(łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy) – często wymaga jednoczesnego leczenia skóry głowy oraz leczenia wypadania włosów

Większość typów łysienia jest odwracalnych i dobrze reaguje na najnowsze preparaty podawane metodą mezoterapii. Kluczowym czynnikiem decydującym o powodzeniu i koszcie leczenia jest jednak czas – leczenie włączone wcześnie pozwala szybko opanować wypadanie włosów i zapobiec znacznemu przerzedzeniu włosów oraz nieodwracalnym zmianom w mieszkach włosowych.

Zabiegi:

(kliknij w poniższe linki aby przejść do wybranych zabiegów)