OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE
Osocze bogatopłytkowe stosowane jest w ortopedii i medycynie regeneracyjnej już od wielu lat. Bardzo szybko zdobyło uznanie także w dermatologii jak i medycynie estetycznej
Osocze bogatopłytkowe aktualnie stosuje się w wielu typach łysienia (także na tle autoimmunologicznym), odmładzaniu (głównie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni), leczeniu ran, blizn, rozstępów i chorób skóry. Bezsprzeczna skuteczność osocza została dowiedziona naukowo w niezależnych projektach badawczych.
Opis zabiegu:
Po pobraniu pacjentowi krwi do sterylnego, zamkniętego układu, krew zostaje od razu odwirowana w specjalnej wirówce tak aby oddzielić od siebie poszczególne elementy bez użycia żelu separacyjnego czy też antykoagulantu. Co ważne, nie są to zwykłe probówki diagnostyczne, lecz dokładnie przebadane probówki których zawartość (osocze zawierające duże stężenie płytek krwi) może być podana bezpiecznie pacjentowi, co gwarantuje nam sterylność i przewidywalne efekty zabiegu. Ze względu na brak domieszek obcych substancji jest idealną metodą regeneracji skóry dla alergików.
Następnie preparat zostaje podany do skóry (twarzy, ciała lub głowy) za pomocą igły lub kaniuli. Do godziny po zabiegu skóra jest zaczerwieniona z uwagi na duże stężenie naturalnych czynników wzrostu (które działają jako lokalne hormony – pobudzają podziały komórek skóry, aktywują komórki macierzyste i fibroblasty, a w efekcie tworzenie kolagenu).
Na drugi dzień po zabiegu można spokojnie powrócić do codziennej aktywności. Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do podania osocza (najważniejsze z nich to: ciąża, karmienie, nowotwory i aktywne zakażenia).
Osocze bogatopłytkowe – efekty zabiegu:
- skóra głowy: pobudzenie wzrostu włosów
- skóra nieowłosiona: pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, poprawa kolorytu, zmniejszenie przebarwień i zmarszczek, efekt odmłodzenia skóry, zmniejszenie sińców pod oczami
- zmniejszenie blizn, blizn potrądzikowych i rozstępów
- zmniejszenie przebarwień
- wyciszenie stanów zapalnych, zwiększenie odporności skóry
Osocze bogatopłytkowe – wskazania:
- łysienie androgenowe, telogenowe, plackowate, łysienie post-COVID-19
- fotostarzenie
- ścieńczenie, wiotkość skóry z innych przyczyn
- trądzik
- blizny, rozstępy
- melasma
Dlaczego osocze pomaga w trądziku i może być stosowane pomimo niektórych chorób autoimmunologicznych? Ostatnie badania wykazały, że zawiera ono peptydy przeciwdrobnoustrojowe oraz molekuły przeciwzapalne (RANTES, lipoksyna A4)
Czym różni się w pełni certyfikowany zestaw (dopuszczony także do użycia na sali operacyjnej) od tańszych zestawów do pozyskania osocza i fibryny?
- najwyższe bezpieczeństwo – w pełni zamknięty, sterylny i bez dodatków chemicznych czy żelu separującego – dopuszczony na blokach operacyjnych
- większa ilość preparatu z jednego pobrania (15 ml krwi)
- wysoki odzysk i koncentracja płytek wg badań w niezależnym laboratorium diagnostycznym (źródło: Osocze bogatopłytkowe (PRP) Atlas zabiegów rewitalizacji skóry , Bernard C. Kolster)
- Osocze bogatopłytkowe można łączyć z kwasem hialuronowym, co zapewnia skórze natychmiastowe rozświetlenie i silne nawilżenie.
Najczęściej zaleca się wykonanie serii 3 zabiegów co 3-4 tygodnie a następnie ocenę stanu skóry co 6 miesięcy i ewentualny zabieg przypominający.