LECZENIE TRĄDZIKU

 

Leczenie trądziku i trądziku różowatego

 

TRĄDZIK ZWYKŁY (zwany dawniej młodzieńczym)

 

Trądzik i trądzik różowaty to choroby zapalne skóry o różnej patogenezie, natomiast końcowym wspólnym efektem jest przewlekły stan zapalny skóry objawiający się na zewnątrz powstawaniem zmian skórnych. Dowiedziono także, że utrzymujący się przewlekle stan zapalny, poprzez obecność mediatorów stanu zapalnego (interleukiny) nasila rozpad kolagenu i elastyny, przyspieszając starzenie i pogarszając jakość skóry. Zmiany trądzikowe mogą goić się z pozostawieniem głębokich blizn. Z tego względu bardzo ważne jest leczenie przyczynowe trądziku, z naciskiem na leczenie przeciwzapalne.

Trądzik młodzieńczy i trądzik dorosłych: Trwałą poprawę w najcięższych przypadkach można uzyskać podając doustnie retinoidy, ale nie jest to pozbawione istotnych działań ubocznych. Należy jednak pamiętać że bardzo nasilony, aktywny trądzik powinien być leczony przez dermatologa (antybiotyki doustne i miejscowe, leki keratolityczne i przeciwzapalne), a nie zabiegami kosmetycznymi, ponieważ cechuje się skłonnością do nawrotów i powstawaniem blizn. Peeling kawitacyjny jest absolutnie niezalecany i u wielu pacjentów powoduje pogorszenie stanu skóry, podobnie jak mikrodermabrazja która uszkadza skórę bez wpływania na przyczynę problemu.

Z pomocą przychodzą odpowiednio dobrane peelingi chemiczne, które wnikając do naskórka i skóry właściwej wywierają silne działanie przeciwzapalne, niszczą skupiska bakteryjne obecne w skórze oraz wpływają na podziały komórkowe, odnowę naskórka i produkcję substancji tłuszczowych. Nowoczesne peelingi chemiczne mają także działanie przeciwstarzeniowe oraz hamujące melanogenezę. Peelingi zawieszone w liposomach wnikają głęboko do skóry właściwej przy jednoczesnym zmniejszonym uszkodzeniu naskórka i złuszczaniu, w ten sam sposób można dostarczyć do naskórka i w niewielkim stopniu do skóry właściwej retinol unikając ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy podkreślić że za dobór i stosowanie peelingów chemicznych powinien odpowiadać lekarz uwzględniając:

  • rozpoznanie, objawy, z jakimi zgłasza się pacjent
  • rodzaj skóry, leczenie współistniejące (niektóre leki są przeciwwskazaniem do peelingów chemicznych)
  • stopień złuszczania na jaki pacjent może sobie pozwolić uwzględniając jego aktywność zawodową i towarzyską
  • konieczność opieki okołozabiegowej i możliwość przestrzegania zaleceń przez pacjenta

 

 

TRĄDZIK RÓŻOWATY

 

Trądzik różowaty należy do powszechnie występujących, przewlekłych chorób zapalnych skóry. Klasyczna dermatologia oferuje leczenie doustne oraz miejscowe (kremy, maści), jednak w wytycznych leczenia w ostatnich latach podkreślono rolę laseroterapii, którą można uznać za leczenie przyczynowe fazy naczyniowej trądziku różowatego.

 

CO POWODUJE ZAOSTRZENIE TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO?

 

Jeżeli zmagasz się z trądzikiem różowatym, na pewno często zastanawiasz się co powoduje pogorszenie stanu skóry w trądziku różowatym i jak ich uniknąć
Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyny zaostrzeń trądziku różowatego (zgodnie z aktualną wiedzą medyczną):

 

PRZYCZYNY TRĄDZIKU:

 

  • czynniki fizyczne: słońce, ciepło, zimno (mróz), pocieranie skóry (np. peelingi ziarniste), klimatyzacja
  • czynniki psychiczne: stres
  • menstruacja i menopauza
  • leki: rozszerzające naczynia, maści ze sterydami stosowane przewlekle
  • alkohol, kofeina i ostre przyprawy
  • dym papierosowy
  • składniki kosmetyków: SLS (często używany w kosmetykach do mycia oraz pastach do zębów), alkohol (toniki), kwas glikolowy, kwas mlekowy, olejek kamforowy i miętowy, mocznik, substancje zapachowe, u niektórych pacjentów: retinoidy, witamina C
Pamiętajmy jednak, że główne czynniki wywołujące są inne dla każdej osoby – warto zapisać je, a w przypadku gdy podejrzenia się potwierdzą, wyeliminować
Postać oczna trądziku różowatego (może wystąpić: zapalenie brzegów powiek, spojówek, tęczówki, rogówki) wymaga leczenia okulistycznego.

 

CO MOŻE ZAOFEROWAĆ MEDYCYNA ESTETYCZNA W LECZENIU TRĄDZIKU RÓŻOWATOWEGO?

 

Jakie zabiegi medycyny estetycznej na trądzik różowaty? W ostatnich latach podejmowane są próby nowych metod leczenia, ze względu na niewystarczającą skuteczność dotychczasowych metod.
Poniżej wymieniam metody, które mają uzasadnienie w piśmiennictwie naukowym:
  • laseroterapia (lasery naczyniowe, wśród nich skutecznością wyróżnia się laser żółty 577 nm), wąskopasmowe IPL
  • osocze bogatopłytkowe lub skąpopłytkowe
  • preparaty kwasu hialuronowego przeznaczone do rewitalizacji skóry – niektóre stabilizowane lub nieusieciowane preparaty kwasu hialuronowego posiadają udowodnione działanie przeciwzapalne. Dotyczy to łańcuchów kwasu hialuronowego o wysokiej masie cząsteczkowej
  • peelingi chemiczne (kwasy) o działaniu przeciwzapalnym, takie jak kwas azelainowy, kwas salicylowy
Są one stosowane jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego lub leczenie przyczynowe –  na przykład zmian naczyniowych w trądziku różowatym

 

W ostatnich latach złotym standardem leczenia zmian na podłożu naczyniowym, takich jak trądzik różowaty, stały się lasery naczyniowe, wśród których pozytywnie wyróżnia się niemiecki laser Quadrostar Pro Yellow. Laser ten jest wysoce skuteczny a zarazem bezpieczny, dzięki czemu może być stosowany również w aktywnej fazie trądziku różowatego. Zabieg laserem Pro Yellow ma także działanie fotoodmładzające, wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza przebarwienia pozapalne. Działa wspomagająco w leczeniu różnych typów przebarwień.

 

U niektórych pacjentów w fazie zaostrzenia trądziku różowatego poprawę przynosi seria zabiegów osoczem bogatopłytkowym, ze względu na obecne w osoczu, liczne białka o działaniu przeciwzapalnym. Badania przeprowadzone w ostatnich latach potwierdzają przeciwzapalne działanie osocza bogatopłytkowego (pojawiają się również  liczne doniesienia o zastosowaniu w leczeniu trądziku zwykłego, oparzeń, łysienia o różnej etiologii).

 

 

Zabiegi:

(kliknij w poniższe linki aby przejść do wybranych zabiegów)