NUKLEOTYDY

 

Czym naprawdę są nukleotydy i czy są bezpieczne?

Preparaty nukleotydów dopuszczone do iniekcji składają się z wysokooczyszczonych, długołańcuchowych polinukleotydów pochodzenia naturalnego. Są one budulcem DNA, RNA ale także koenzymów – w tym koenzymu Q10 stosowanym od lat w kosmetykach antystarzeniowych. Występują one powszechnie w naturze.
Pierwsze zastosowania polinukleotydów miały miejsce w 1980 roku. Do iniekcji zarejestrowane są od 1990 roku – były i są stosowane do wspomagania gojenia ran.
Nukleotydy stosowane w naszym gabinecie są  produkowane we Włoszech przez firmę Promoitalia i posiadają badania kliniczne oraz certyfikaty bezpieczeństwa dopuszczające ich stosowanie w Unii Europejskiej.

 

Jak działają nukelotydy?

Polinukleotydy, w odróżnieniu od kwasu hialuronowego, wnikają do wnętrza komórek i pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Łączą się także z receptorami na powierzchni komórek – CD39 i CD40, co hamuje tworzenie się mediatorów stanu zapalnego. Wiadomo, że stan zapalny jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Mają wpływ na różnicowanie fibroblastów oraz mają właściwości antyoksydacyjne – poprzez wychwytywanie wolnych rodników są w stanie zahamować proces starzenia. Posiadają zdolność wiązania wody. Rozpadają się między innymi do ATP który dostarcza energii komórkom.
W praktyce obserwuje się:
  • lifting skóry
  • nawilżenie
  • ogólną poprawę wyglądu skóry (gładkość, gęstość skóry)
Nukleotydy są zalecane także do leczenia blizn i rozstępów

 

Dla kogo?

Dla każdego kto chce zahamować lub cofnąć procesy starzenia się skóry. Idealny na lato oraz dla osób żyjących w miastach, w zanieczyszczonym środowisku, ze względu na działanie antyoksydacyjne.

 

Co lepsze, nukleotydy czy Profhilo?

Obecnie jest za wcześnie na definitywną ocenę jednak wydaje się że działanie ich uzupełnia się – kwas hialuronowy, kolagen i elastyna to 3 najważniejsze substancje zapewniające skórze młodość. Być może schematy łączone okażą się najskuteczniejsze. Kwas hialuronowy sam w sobie jest oczywiście stymulatorem syntezy kolagenu, jednak nie najmocniejszym – wśród kwasów hialuronowych nieusieciowanych (nie będących wypełniaczami) pozytywnie wyróżnia się stabilizowany kwas hialuronowy, którego działanie jest w tym zakresie silniejsze niż zwykłego kwasu hialuronowego nieusieciowanego.

Nukleotydy natomiast posiadają inne punkty uchwytu i dodatkowe działania.

 

Schemat leczenia

3-4 zabiegi co 2-4 tygodnie
W swojej praktyce w obrębie owalu twarzy stosuję tylko nukleotydy o największym stężeniu polinukleotydów
Może być stosowany na twarz lub dowolną okolicę ciała

 

Okres rekonwalescencji

Działania niepożądane w miejscach wkłucia to: niewielki obrzęk, niekiedy siniaki, utrzymywanie się niewielkich, wyczuwalnych grudek 2- 5 dni.
Nukleotydy są bezpieczne i nie są materiałem zatorowym, w odróżnieniu od usieciowanego kwasu hialuronowego.