PLAZMA MEDYCZNA (PLASMAGE)
Plazma, nazywana „czwartym stanem skupienia materii”, obecna jest w naturze – na przykład w piorunach. W praktyce impuls plazmy powstający w najnowszych urządzenia charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą działającą bardzo powierzchownie. Część tej energii powoduje natychmiastowe, lecz płytkie uszkodzenie naskórka z jego sublimacją, a część (w postaci ciepła) powoduje działanie rewitalizujące skórę (pobudzenie syntezy kolagenu i obkurczenie włókien istniejącego kolagenu). Ponieważ działanie to jest bardzo precyzyjne i płytkie, plazma może być używana w obszarach w których użycie laserów bez osłonek gałki ocznej jest zbyt ryzykowne (powieki i kępki żółte powiek, bardzo cienka skóra, usuwanie małych łagodnych zmian skórnych).
Plasmage
Urządzenie to posiada certyfikat medyczny oraz automatyczne programy dedykowane różnym problemom estetycznym, mogą być one modyfikowane przez lekarza.
W jakich problemach można zastosować zabieg z użyciem plazmy?
Najważniejsze wskazania to:
- opadanie, zwiotczenie skóry powiek
- usuwanie przerostu gruczołów łojowych, plam starczych (lentigo), żółtaków powiek i innych łagodnych zmian skórnych
- usuwanie włókniaków
Plazma może być stosowana również w innych wskazaniach, jednak nie jest w tych przypadkach główną metodą leczniczą.
Jakie są przeciwwskazania?
Nie ma specjalnych przeciwwskazań poza typowymi przeciwwskazaniami do zabiegów medycyny estetycznej. Plazmy nie powinno się stosować w przypadku planowanego pobytu na słońcu, w lecie oraz u pacjentów nieprzestrzegających zaleceń pozabiegowych, ze względu na ryzyko powstanie przebarwień pozapalnych w tych przypadkach.
Jak wygląda okres rekonwalescencji
Po zabiegu występuje obrzęk trwający 1-3 dni. Drobne, punktowe strupki utrzymują się około tygodnia. Konieczne jest stosowanie pełnej fotoprotekcji.