Pielęgnacja skóry po peelingach chemicznych

Jak dbać o skórę po peelingach chemicznych?

Pielęgnacja skóry po peelingach z kwasami wykonywanych w gabinecie lekarskim jest bardzo ważną kwestią. Dobra pielęgnacja pozwoli uzyskać lepsze rezultaty, zła – zniweczy ich efekt.

Poniżej przedstawiam zalecenia odnośnie pielęgnacji skóry po peelingach powierzchniowych wykonywanych w moim gabinecie medycyny estetycznej (postępowanie w przypadku peelingów głębokich może się różnić)

  1. W dniu peelingu – po zaleconym przez lekarza czasie zmyj peeling bieżącą wodą, zastosuj hipoalergiczny krem nawilżający lub odżywczy, nie wychodź na słońce
  1. W kolejnych dniach (przez 1 – 2 tygodnie po peelingu, do czasu zakończenia się złuszczania i ewentualnego podrażnienia skóry, jeśli wystąpiło)
  • myj twarz 2 x dziennie łagodnym żelem do mycia (najlepszy będzie żel do mycia skóry atopowej dostępny w aptekach – jak na przykład Bioderma Atoderm lub A-Derma Exomega Control oraz wiele innych dobrych preparatów). Jeśli to możliwe (a szczególnie przy skórze trądzikowej), zastosuj wcześniej hydrofilowy olejek do oczyszczania twarzy jako pierwszy krok oczyszczania.
  • przynajmniej 2 x dziennie stosuj krem nawilżająco-odżywczy o łagodnym składzie (kwas hialuronowy, czynniki wzrostu, czynniki nawilżające, lipidy w przypadku skóry suchej)
  • codziennie rano stosuj niekomedogenny krem z filtrem 50 (cały rok), a w lecie ponawiaj nakładanie filtra co 3 godziny i po każdej kąpieli, szczególnie przez pierwsze 2 tygodnie po peelingu
  • makijaż jest dozwolony jako kolejna warstwa, nie można jednak odrywać łuszczących się skórek. Najlepiej zmyć go wieczorem olejkiem do mycia twarzy, a następnie hipoalergicznym żelem 
  1. Unikaj w pierwszych 1-2 tygodniach po peelingu: kosmetyków z kwasami, peelingów, retinolu, witaminy C, kosmetyków antytrądzikowych w tym maści na receptę (chyba że lekarz postanowi inaczej)
  1. Przebieg okresu pozabiegowego – największe złuszczanie i lekkie zaczerwienienie skóry jest widoczne zwykle w 3-5 dniu po peelingu. Złuszczanie jest drobnopłatkowe, a w przypadku skór grubych lub przyzwyczajonych do kwasów czy retinolu, może być niewidoczne. Nie świadczy to o mniejszej skuteczności peelingu. Objawy te nie powodują konieczności wycofania się z codziennych wyjść do pracy czy innych zwykłych aktywności.