Kontrowersje – obalam mity – zabiegi z użyciem urządzeń (w tym laserów) w lecie

 

Historycznie, uważano, że zabiegi: laserowe, innymi urządzeniami z użyciem energii oraz peelingi są „zabronione w lecie”.  Powodem tego było mniejsze zaawansowanie techniczne urządzeń w porównaniu z ich najnowszymi wersjami. W efekcie większe były efekty termiczne (przegrzanie) w leczonych tkankach oraz większe ryzyko oparzeń i przebarwień.
Pacjenci, czy wiecie że wiele stron internetowych nadal powiela te przestarzałe informacje? Tymczasem Afryka, Bliski Wschód i Indie to rosnące rynki laserowe pomimo nasłonecznienia.

 

Wśród licznych zabiegów dostępnych w moich gabinetach, w lecie nadal możecie korzystać z:
  • radiofrekwencji mikroigłowej – słoneczny urlop możliwy już kilka dni po tym zabiegu
  • selektywne lasery nieablacyjne takie jak laser naczyniowy 577 nm – słoneczny urlop możliwy 1-2 tygodnie po zabiegu (nie ma ryzyka powikłań ale przy przegrzaniu skóry po zabiegu może się zmniejszyć jego skuteczność – z tego powodu nie należy też korzystać z sauny oraz większych wysiłków fizycznych 2 tygodnie po zamykaniu naczyń)
  • Dermapen – słoneczny urlop możliwy kilka dni po zabiegu
  • peelingi powierzchniowe (do tej grupy należy większość peelingów) – słoneczny urlop możliwy 1-2 tygodnie po zabiegu

 

Ogólne uwagi:
  • jeżeli macie pracę biurową i na słońcu przebywacie sporadycznie, wszystkie zabiegi są dozwolone
  • do wymienionych wcześniej zabiegów, skóra nie może być oparzona słońcem (uszkodzona, zaczerwieniona, podrażniona), a w przypadku laserów nie powinna być mocno opalona (w tym przypadku najważniejsze jest stosowanie skutecznych SPF w czasie urlopu)
  • filtry SPF powinny być stosowane nie tylko przed i po zabiegach ale również codziennie, ze względu na hamowanie fotostarzenia. Fotostarzenie niszczy strukturę włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, co powoduje utratę nawilżenia i elastyczności skóry

 

Zabiegi generalnie niezalecane w lecie:
  • peelingi głębokie
  • lasery ablacyjne: CO2, Erb:Yag, laser tulowy w trybie ablacyjnym / wysokich parametrach
  • urządzenia dające duży efekt termiczny lub mniej selektywne takie jak: IPL, pulsacyjny laser barwnikowy

 

Ablacja skóry nie jest zalecana w lecie między innymi dlatego, że trudno jest zastosować skuteczną fotoprotekcję na skórze uszkodzonej i zwiększa się ryzyko przebarwień.

 

Powikłania

 

W mojej praktyce nie zaobserwowałam powikłań wynikających z zastosowania zabiegów w lecie. W ostatnich latach zaobserwowałam jedynie kilka przypadków działań niepożądanych związanych z alergiami kontaktowymi, dość dobrze poddają się one leczeniu i nie pozostawiają blizn ani przebarwień.
A co zrobić aby poczuć się bezpieczniej? Zdecydowanie mieć lekarza w zasięgu e-maila lub telefonu.