Jak kupić dobry krem przeciwzmarszczkowy?

1. Poszukaj skutecznych składników kremu

Często słyszę pytanie od pacjentów – „Jak kupić dobry krem przeciwzmarszczkowy?” Na początek przeczytaj skład kremu, pamiętając że skóra to bardzo złożony „narząd” o wielu ważnych funkcjach. Nie wystarczy więc dorzucić do kremu-bazy jednego lub kilku skutecznych składników, konieczna jest rozległa wiedza dermatologiczna, aby stworzyć dobry krem. Ważne są tu proporcje, aktywność i możliwość przenikania przez naskórek poszczególnych składników, które powinny się uzupełniać. Dobry krem zawiera substancje nawilżające i antystarzeniowe. Poniżej lista składników o udowodnionym działaniu:
  • retinol – jeden z najbardziej skutecznych i najlepiej przebadanych składników o działaniu przeciwstarzeniowym. Zmniejsza widoczność zmian wywołanych fotostarzeniem, pobudza tworzenie kolagenu i elastyny, pobudza procesy odnowy skóry. W starszego typu kosmetykach problemem było podrażnienie skóry wywoływane przez retinol, niedawno udało się jednak stworzyć pochodne retinolu o znacznie mniejszym działaniu drażniącym.
  • witaminy o działaniu antyoksydacyjnym. Witamina C ma udowodnione działanie odmładzające, dodaje skórze blasku, zmniejsza powstawanie przebarwień. Witamina E neutralizuje wolne rodniki w skórze i wspiera odbudowę warstwy lipidowej.
  • kwasy, odpowiednio dobrane do typu skóry, działają nie tylko leczniczo, złuszczająco i pobudzająco na odnowę komórkową. Zwiększają też penetrację innych ważnych składników w głąb skóry. Przykłady kwasów stosowanych w najlepszych kremach przeciwzmarszczkowych: kwas salicylowy, kwas ferulowy, kwas azelainowy.
  • kwas hialuronowy o odpowiedniej masie cząsteczkowej, nierzadko zamknięty w liposomach to jeden z najważniejszych budulców skóry, ma działanie silnie nawilżające i przeciwzmarszczkowe.
  • wyciągi roślinne – wiele z nich zawiera substancje o udowodnionym działaniu anty-aging – temat na osobny odcinek bloga.

 

2. Unikaj substancji szkodliwych

W nowoczesnych kosmetykach odchodzi się od stosowania parabenów, pochodnych formaldehydu i formaliny czy silikonów. Niektóre z nich mogą odkładać się w organizmie i są podejrzewane o działania szkodliwe u kobiet w ciąży i małych dzieci, inne mają działanie komedogenne (zatykają pory) co sprzyja powstawaniu wyprysków i trądziku dorosłych.

 

3. Poszukaj kosmetyków przebadanych

w badaniach klinicznych w niezależnych, zewnętrznych laboratoriach. Na przykład, wiele reklamowanych składników kremów nie jest w stanie w ogóle dotrzeć do skóry właściwej (ich działanie ogranicza się do naskórka, mogą więc chwilowo poprawić wygląd ale nie mają długofalowego działania przeciwzmarszczkowego). Często technologie pozwalające na przenikanie składników aktywnych do skóry właściwej (tam gdzie znajdują się żywe komórki) są objęte patentami.

 

4. Dobierz krem do typu skóry i jej problemów

Wskazana jest tutaj konsultacja z dermatologiem czy lekarzem medycyny estetycznej zajmującym się tematyką anty-aging.